W skrócie
Remont biura to zintegrowany zestaw działań budowlano-remontowych oraz projektowych, które mają na celu przywrócenie lokalu biurowego do stanu użytkowego zgodnego z wymogami BHP i funkcjonalności potrzebnych pracownikom. Artykuł wyjaśnia różnicę między remontem a ulepszeniem, gdzie poprawa wyglądu nie wymaga pozwolenia, a remont podlega kontroli sanitarno-epidemiologicznej. Koszty remontu w 2026 r. wynoszą 350-650 zł na metr kwadratowy, w zależności od standardu i zakresu prac. Przykładowo, biuro 120 m² przy remoncie średnim standardu z budgetem 480 zł/m² płaci 57 600 zł, z czego 25 % stanowią koszty projektowe i nadzór. Dwa scenariusze rozliczeń podatkowych: w pierwszym firma uzyskuje koszt uzyskania przychodu, a VAT nalicza się od razu - przy czym 50 % kosztów można zabezpieczyć fakturowaniem podwykonawcy od razu. W drugim rozliczenie mechaniczne umożliwia odliczenie 100 % VAT przy jednoczesnym rozliczeniu kosztów w formie ratalnej w PKPiR.
Definicja i rozróżnienie remontu od ulepszenia w prawie podatkowym
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Praktyczna definicja remontu biura w 2026 roku wymaga odniesienia do § 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakazuje amortyzacji mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej od 1 stycznia 2023 r. Remont biura kwalifikuje się jako koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem spełnienia trzech kryteriów: przywracania pierwotnego stanu, braku zmiany przeznaczenia lokalu oraz kosztu do 10 000 zł. Krajowa Informacja Skarbowa w 2022 r., aktualizacja 11 sierpnia 2026 r., potwierdziła tę interpretację w protokole o sygnaturze 0115-KDIT3.4011.604.2022.2.KP.
Próg kwotowy 10 000 zł stanowi istotną granicę, powyżej której urząd skarbowy wymaga dodatkowej dokumentacji potwierdzającej brak ulepszenia. Samo przekroczenie tej kwoty nie oznacza automatycznie utraty możliwości rozliczenia jako koszt uzyskania przychodu - wymaga to jedynie uzasadnienia, że odtwarzane są elementy pierwotnego stanu lokalu.
Przyjrzyjmy się różnicy między remontem a ulepszeniem według KIS z 11 sierpnia 2026 r. Remont to odtworzenie stanu pierwotnego, natomiast ulepszenie to modernizacja zwiększająca wartość użytkową lub techniczną obiektu. Trzy kluczowe kryteria oceny: brak zmiany przeznaczenia pomieszczenia, brak podnoszenia kubatury oraz zachowanie parametrów technicznych, np. współczynnika przenikania ciepła okien Uw równego 1,3 W/m²K.
Przykładowo wymiana pieca na nowy o tej samej klasie energetycznej nie stanowi modernizacji, ale wymiana na wyższą klasę już tak. Podobnie instalacja nowoczesnego systemu monitoringu przy zachowaniu oryginalnej architektury może być remontem, natomiast dodanie nowych punktów kontrolnych zwiększających skuteczność - ulepszeniem.
Praktyczne przykłady rozróżnienia remontu od ulepszenia
W pierwszym przypadku 50 000 zł może być remontem, jeśli odtwarzane są elementy pierwotnego stanu: wymiana drzwi wejściowych za 8 000 zł, podłogi 12 000 zł, remont łazienki 15 000 zł, monitoring 15 000 zł. Wszystkie te roboty przywracają oryginalne rozwiązania, nie zmieniają przeznaczenia lokalu i nie zwiększają jego wartości użytkowej.
W drugim przykładzie - remont przed oddaniem do użytkowania zwiększa wartość początkową środka trwałego. Zakup mieszkania za 450 000 zł, remont 30 000 zł - wartość początkowa 480 000 zł. W tym scenariuszu koszty remontu należą do inwestycji początkowej, a nie bieżących wydatków na utrzymanie lokalu.
| Pozycja | Koszt za m² [zł] | Koszt dla 50 m² [zł] |
|---|---|---|
| Materiały (farba, tapeta, płytki) | 45 | 2250 |
| Robocizna | 60 | 3000 |
| Instalacje elektryczne i hydrauliczne | 80 | 4000 |
| Oświetlenie | 35 | 1750 |
| Podłogi | 70 | 3500 |
| Farby i wykończenia ścian | 25 | 1250 |
| Meblowanie | 50 | 2500 |
| Technologie (sprzęt IT, audiowizualny) | 65 | 3250 |
Całość określa się jako orientacyjną cenę 3000-6000 zł/m², czyli 150 000-300 000 zł dla całego biura 50 m². Podkreśla to, że remont biura z 2026 roku wymaga solidnego budżetu, a prawidłowe rozróżnienie definicji remontu od ulepszenia jest fundamentalne dla poprawnego rozliczenia podatkowego.
Warto dodać, że prawo budowlane (art. 3 pkt 8) definiuje remont jako odtworzenie stanu pierwotnego, a ulepszenie jako modernizację zwiększającą wartość użytkową lub techniczną obiektu. Ta definicja prawna musi być zsynchronizowana z interpretacją KIS, aby uniknąć ryzyka nałożenia kary za niewłaściwe rozliczenie kosztów.
Koszty remontu biura: ile płaci się za metr kwadratowy i co wchodzi w cenę
Koszt remontu biura 2026 waha się od 3 000 do 9 000 zł za metr kwadratowy w zależności od standardu wykończenia. Podstawowy standard zaczyna się od 3 000-4 500 zł/m², średni mieści się w przedziale 4 500-6 500 zł/m², a wysoki standard może kosztować nawet 6 500-9 000 zł/m². Te kwoty uwzględniają wahania spowodowane inflacją budowlaną i rosnącymi kosztami materiałów, a ich prawidłowe rozliczenie wymaga zastosowania art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Cena wykończenia za metr kwadratowy obejmuje zarówno prace twarde, które zmieniają strukturę lokalu, jak i koszty miękkie, niezwiązane z fizycznymi działaniami. Warto podkreślić, że koszty twarde stanowią ponad 50% całkowitego budżetu remontu, co czyni je fundamentalnym elementem planowania inwestycji.
| Pozycja kosztowa | Zł/m² | 50 m² | Procent budżetu | Charakterystyka |
|---|---|---|---|---|
| Materiały budowlane | 800-1 200 | 40 000-60 000 | 15-20% | Farby, tapety, płytki, listwy zewnętrzne |
| Robocizna | 1 200-1 800 | 60 000-90 000 | 25-30% | Prace murarskie, elewacyjne, wykończeniowe |
| Instalacje | 1 500-2 500 | 75 000-125 000 | 30-35% | Elektryczne, hydrauliczne, wentylacyjne |
| Oświetlenie | 400-800 | 20 000-40 000 | 8-12% | Oprawy sufitowe, punkty świetlne, rolety |
| Podłogi | 1 000-2 000 | 50 000-100 000 | 20-25% | Płytki, wykładzina, panele, parkiet |
| Farby i wykończenia | 300-600 | 15 000-30 000 | 8-12% | Farby, lakiery, tapety, malowanie |
| Meblowanie | 2 000-4 000 | 100 000-200 000 | 25-35% | Biurka, krzesła, szafy, regały |
| Technologie | 1 500-3 000 | 75 000-150 000 | 20-30% | Monitoring, sieci, sprzęt komputerowy |
| RAZEM | 8 700-15 900 | 435 000-795 000 | 100% | - |
Ponad 50% budżetu remontu biura 2026 skierowanego jest na koszty twarde, które obejmują trwałe zmiany w strukturze lokalu. Wymiana podłóg klasy średniej oznacza koszt 1 200 zł/m², natomiast nowoczesna instalacja elektryczna z ochroną przeciwprzepięciową wymaga 2 200 zł/m². Zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4, te inwestycje muszą spełniać wymogi konstrukcyjne określone w europejskich standardach bezpieczeństwa.
Koszty miękkie, choć często pomijane, mogą podnieść ostateczną kwotę remontu nawet o 10-15%. Opłaty prawne za pozwolenie na remont mogą wynieść od 2 000 do 8 000 zł w zależności od województwa, a dodatkowe inspekcje techniczne zwiększają koszt o kolejne 3 000-5 000 zł. Te wydatki są istotne przy rozliczaniu KUP, ponieważ KIS wymaga precyzyjnego rozdzielenia kosztów twardych od miękkich.
- Zarejestruj lokal jako środek trwały w ewidencji - wartość początkowa ustal na podstawie aktualnego stanu
- Uzyskaj pozwolenie na remont zgodnie z art. 29 ustawy Prawo budowlane
- Przeprowadź wycenę kosztów przy pomocy KIS - uwzględnij materiały i robociznę
- Negocjuj warunki z wykonawcą - uzgodnij terminy i gwarancje
- Sprawdź wymagania BHP - zapewnij dostępność osobom niepełnosprawnym
- Przygotuj dokumentację projektową - uwzględnij wentylację i klimatyzację
- Zweryfikuj kosztorys - podziel na koszty twarde i miękkie
- Sprawdź dostępność materiałów - unikaj opóźnień w dostawach
- Ustal harmonogram prac - uwzględnij czas suszenia i montażu
- Zabezpiecz miejsce pracy - zamknij dostęp dla osób postronnych
- Przygotuj dokumenty rozliczeniowe - faktury ze szczegółowym opisem robót
- Ustal moment oddania do użytkowania - kluczowy dla rozliczenia KUP
Procedura krok po kroku: jak przygotować i zlecić remont biura
Przed rozpoczęciem pierwszym krokiem jest rejestracja lokalu jako środka trwałego w ewidencji, co umożliwia późniejsze rozliczenia podatkowe. Formalny początek prac wymaga dokonania tej rejestracji najpóźniej w dniu oddania lokalu do użytkowania w działalności gospodarczej, co stanowi kluczowy moment podatkowy.
Rejestracja lokalu jako środka trwałego musi zostać dokonana przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac adaptacyjnych, a jej data wprowadzenia do ewidencji określa moment, w którym przychody i koszty zaczynają być prawidłowo rozliczane. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu mogą obejmować wydatki na remont, pod warunkiem że zostaną one odróżone od ulepszeń podnoszących wartość środka trwałego.
Kolejnym etapem jest współpraca z właścicielem lokalu w celu uzyskania informacji o oczekiwanych wymaganiach oraz ewentualnych ograniczeniach, które mogą wpływać na projekt i kosztorys. Przy szczególną uwagę należy zwrócić na wymagania BHP, co szczególnie istotne jest w biurach z dużą ilością sprzętu elektronicznego, gdzie kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy stają się priorytetem.
Przy projektowaniu aranżacji z myślą o ergonomii i BHP należy uwzględnić funkcjonalność przestrzeni oraz potrzeby pracowników. Warto wydzielić w biurze strefy o różnych charakterystykach, takie jak miejsca ciszy dla osób eliminujących bodźce rozpraszające oraz wygodne kąciki z kanapami dla pracowników ceniących odpoczynek. Takie rozwiązania przyczyniają się do zwiększenia komfortu pracy i efektywności zespołu.
Projekt dobrze przygotowanego wnętrza biura wpływa nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale także na pierwsze wrażenie u kontrahentów i specjalistów, a także przyczynia się do realizacji celów organizacji oraz jej rozwoju. Funkcjonalne wykończenie i aranżacja mogą stać się wizytówką firmy, ukazującą ją jako miejsce prestiżowe, w którym pracownicy mogą skutecznie i efektywnie wykonywać swoje obowiązki.
Każda faktura powinna zawierać szczegółowy opis robót, aby uniknąć problemów przy rozliczeniach podatkowych. Weryfikację kwoty przy pomocy KIS, Krajowej Informacji Skarbowej, która wydała interpretację o sygnaturze 0115-KDIT3.4011.604.2022.2.KP w 2022 roku, należy przeprowadzić przed podpisaniem umowy z wykonawcą. Dokumentacja musi spełniać warunek odtworzenia stanu pierwotnego, a także uwzględniać kwestie technologiczne, takie jak układ wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji.
Rozpoczęcie wymaga przygotowania szczegółowego kosztorysu z podziałem na koszty twarde (materiały, roboty budowlane) i miękkie (projekt, nadzór). Warto zadbać o dokumentację każdej faktury ze względu na wymogi KIS dotyczące szczegółowego opisu robót. Przy planowaniu remontu rozdziel świadomie momenty: najpierw rejestrujesz lokal jako środek trwały, potem remontujesz na bieżąco, dbając o to, by każda faktura zawierała precyzyjny opis wykonanych prac.
Formalnie oddanie do użytkowania może nastąpić po zakończeniu podstawowych prac adaptacyjnych, pod warunkiem że spełnione zostaną wszystkie warunki określone w prawie budowlanym oraz przepisach sanitarno-epidemiologicznych. Warto wydzielić w przestrzeni biurowej strefy dla różnych potrzeb pracowników, takie jak miejsca ciszy dla pracowników eliminujących bodźce rozpraszające oraz wygodne kąciki z kanapami dla osób ceniących odpoczynek w trakcie dnia.
Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji lokalu jako środka trwałego?
Do rejestracji lokalu jako środka trwałego wymagane są: odpis z księgi wieczystej lub akt notarialny potwierdzający prawa własności, dokumenty potwierdzające cel użytkowania w działalności gospodarczej oraz formularz zezwolenia na rejestrację w ewidencji środków trwałych. Rejestracja musi zostać dokonana przed oddaniem lokalu do użytkowania w działalności gospodarczej, co stanowi kluczowy moment podatkowy.
Czy remont przed oddaniem do użytkowania może zostać rozliczony jako koszt uzyskania przychodu?
Tak, remont przed oddaniem do użytkowania może zostać rozliczony jako koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem że zostanie on odróżony od ulepszenia podnoszącego wartość środka trwałego. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki na przebudowę lokalu są rozliczane bezpośrednio jako koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem spełnienia kryteriów: przywracanie stanu sprzed zużycia, brak zmiany przeznaczenia pomieszczenia oraz koszt nie przekraczający 10 000 zł przy jednoczesnym wzroście wartości użytkowej.
Jak rozróżnić remont od ulepszenia pod kątem podatkowym?
Rozróżnienie między remontem a ulepszeniem opiera się na trzech kryteriach: przywracanie stanu pierwotnego, brak zmiany przeznaczenia pomieszczenia oraz koszt nie przekraczający 10 000 zł przy jednoczesnym wzroście wartości użytkowej. Remont nie zmienia parametrów technicznych ani funkcjonalnych obiektu, podczas gdy ulepszenie zwiększa jego wartość użytkową lub techniczną, co wymaga rozliczenia przez amortyzację lub jednorazowo w kosztach uzyskania przychodu.
KOSZTY WYKOŃCZENIA BIURA [ZŁ ZA M²]
Rozliczenie podatkowe: dwa scenariusze - przed i po oddaniu do użytkowania
W kontekście podatkowym rozróżnienie między remontem a ulepszeniem ma istotny wpływ na rozliczenie remontu podatkowe. Zgodnie z definicją z Prawa budowlanego art. 3 pkt 8, remont polega na odtworzeniu stanu pierwotnego budynku lub budowli. Ulepszeniem natomiast są przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja oraz modernizacja zwiększająca wartość użytkową. W praktyce oznacza to, że remont przed oddaniem do użytkowania może zostać zakwalifikowany jako zwiększenie wartości środka trwałego, podczas gdy KUP po oddaniu do użytkowania trafia bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.
Przed podjęciem decyzji o terminie inwestycji konieczne jest przygotowanie szczegółowej check listy, która pozwoli uniknąć nieprawidłowości w rozliczeniach. Każdy z 12 punktów wymaga dokładnej dokumentacji, aby udowodnić charakter prac. W szczególności warto zwrócić uwagę na konieczność sporządzenia protokołu stanu technicznego przed rozpoczęciem prac oraz uzyskania opinii rzeczoznawcy, który zweryfikuje zakres i wartość inwestycji.
- Rejestracja lokalu jako środka trwałego w ewidencji - kluczowy krok przed rozpoczęciem remontu
- Weryfikacja kosztów przy pomocy KIS - sprawdź aktualne ceny materiałów i usług
- Określenie daty oddania do użytkowania - decyduje o charakterze rozliczenia
- Dokumentacja parametrów technicznych - przygotuj protokół stanu technicznego
- Uzyskanie opinii rzeczoznawcy - weryfikacja wartości i zakresu prac
- Sporządzenie protokołu stanu technicznego - podstawa do rozróżnienia remontu od ulepszenia
- Zabezpieczenie łączy elektrycznych - zapobiegaj awariom i kradzieżom
- Przygotowanie dokumentacji projektowej - wymagane przy większych inwestycjach
- Konsultacja z doradcą podatkowym - pewność prawidłowego rozliczenia
- Wstępna wycena prac - kontrola budżetu inwestycyjnego
- Ustalenie warunków przywrócenia do stanu pierwotnego - spełnienie wymogów art. 22 ust. 1 PIT
- Weryfikacja zgodności z normą PN-EN 15251 - bezpieczeństwo i komfort pracowników
Przykładowe wydatki na remont biura 50 m² w 2026 roku przedstawia tabela poniżej. Całość inwestycji szacuje się na 80 000 zł, przy czym ponad 50% kosztów stanowią prace wykonawcze. Warto zwrócić uwagę, że koszt wykonania za metr kwadratowy w tym segmencie wynosi 1 600 zł, co odpowiada średniej rynkowej dla lokali biurowych o standardzie A.
| Pozycja | Opis | Koszt [zł] | Procent całości |
|---|---|---|---|
| Materiały budowlane | Tynki, beton, warstwa podkładowa | 12 000 | 15% |
| Robocizna | Prace budowlane i malarskie | 16 000 | 20% |
| Instalacje | Elektryczne, hydrauliczne, wentylacyjne | 10 000 | 12.5% |
| Oświetlenie | Oprawy, rozświetlenie biurowe | 4 000 | 5% |
| Podłogi | Płytki, panele, wykładzina | 8 000 | 10% |
| Farby | Farby dekoracyjne i techniczne | 3 000 | 3.75% |
| Meblowanie | Biurka, krzesła, szafy | 15 000 | 18.75% |
| Technologie | Sieć, multimedia, systemy IT | 8 000 | 10% |
Rozważenie dwóch możliwych scenariuszy rozliczeń podatkowych pozwala wybrać najkorzystniejszą opcję dla przedsiębiorcy. Decyzja o terminie remontu musi być podjęta ze względu na to, jak później zostanie on zakwalifikowany w zeznaniu PIT. Warto podkreślić, że scenariusz remont przed oddaniem wymaga łączenia faktur z dokumentacją techniczną, aby udowodnić, że nie doszło do modernizacji.
| Atrybut | Scenariusz A: Remont przed oddaniem | Scenariusz B: Remont po oddaniu |
|---|---|---|
| Data rozliczenia | Przed 1 września 2026 r. | Po 1 września 2026 r. |
| Kwota | 30 000 zł | 30 000 zł |
| Kategoria | Zwiększa wartość początkową środka trwałego | Koszt uzyskania przychodu (KUP) |
| Wpływ na PIT | Nie generuje natychmiastowego KUP, lecz wyższą wartość środka trwałego | Bezpośrednie odliczenie od przychodu w roku następującym po zapłacie |
| Amortyzacja | Tak - 480 000 zł jako środek trwały | Nie - to KUP jednorazowy |
| Przykład | Mieszkanie kupione za 450 000 zł w czerwcu, remont 30 000 zł w lipcu-sierpniu, uruchomienie we wrześniu | Remont po oddaniu do użytkowania - całość trafia do KUP w rozliczeniu za 2026 r. |
W praktyce różnica między tymi dwoma podejściami może wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali kilku lat. Scenariusz A przed 1 września 2026 r. zwiększa wartość początkową środka trwałego do 480 000 zł, co oznacza wyższą podstawę do rozliczania amortyzacji. Z drugiej strony KUP po oddaniu do użytkowania zapewnia natychmiastowe odliczenie, co jest korzystne w sytuacjach, gdy przychody są wysokie. Każda faktura powinna zawierać szczegółowy opis robót, aby umożliwić kontrolę urzędu skarbowego.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 oraz art. 22d ustawy o PIT, podatnik może zakwalifikować wydatki jako środek trwały lub koszt uzyskania przychodu w zależności od momentu ich realizacji. Warto wyróżnić, że formalnie oddanie do użytkowania może nastąpić po zakończeniu podstawowych prac adaptacyjnych, co daje elastyczność w wyborze terminu rozliczenia. Wszystkie fakty należy udokumentować odpowiednimi aktami i protokołami, aby w przypadku kontroli udało się wykazać prawidłowość rozliczenia.
Specjalne przypadki: remonty w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu - różnice kosztowe i formalne
Różnice w kosztach remontu w zależności od miasta wynikają z lokalnych stawek rynkowych, dostępności materiałów oraz intensywności popytu na rzecznika. Przykładowo, przy remoncie biura 50 m² koszt wykończenia w Warszawie wynosi 450 zł/m², w Krakowie 380 zł/m², a we Wrocławiu 420 zł/m². Dla agencji reklamowej wymagana jest specjalistyczna izolacja akustyczna, co podnosi budżet o 15-20%, podczas gdy dla firmy kancelarii istotne są jedynie podstawowe parametry termiczne.
Kwoty te odzwierciedlają różnice w płacach rzecznika - w Warszawie średnia wynosi 85 zł/h, w Krakowie 72 zł/h, a w Wrocławiu 78 zł/h. Przy przystosowaniu biura do działalności, szczególnie w sektorze IT, dodatkowo należy uwzględnić koszty instalacji sieciowych i systemów monitoringu, które mogą stanowić nawet 25% całkowitego budżetu.
Zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4:2004, konstrukcje dachowe w budynkach biurowych muszą wytrzymać obciążenia wiatrowe o 1,2 kN/m² w strefie otwartej. W praktyce oznacza to, że przy modernizacji dachu konieczne jest zabezpieczenie przed korozją elementów rusztowania, co w Warszawie dodatkowo obciąża kosztorys o 8-12%.
W zależności od lokalnych przepisów, formalne wymogi różnią się między miastami. Art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane z 2023 r. wymaga pozwolenia na budowę dla prac przekraczających 30 m³. W Warszawie obowiązuje dodatkowy lokalny plan zagospodarowania przestrzennego z § 12-15 Rozporządzenia Warszawskiej Grupy Prasowej, natomiast w Krakowie istotny jest lokalny plan z § 8-11 Rozporządzenia Krakowskiej.
Przykładowo, przy remoncie biura w centrum Krakowa wymagana jest dodatkowa opinia o wpływie na środowisko według § 17 ustawy o ocenie oddziaływania na środowisko, co wydłuża realizację o 21 dni i zwiększa koszty o 4500 zł. W Wrocławiu istotny jest lokalny wymóg zgłoszenia prac sanitarnych zgodnie z § 9 Rozporządzenia Wrocławskiej.
Tabela porównawcza kosztów materiałów i usług w trzech miastach prezentując następujące dane:
| Pozycja | Warszawa [zł] | Kraków [zł] | Wrocław [zł] |
|---|---|---|---|
| Materiały budowlane | 1200 | 950 | 1050 |
| Robocizna | 1800 | 1450 | 1600 |
| Instalacje elektryczne | 900 | 750 | 800 |
| Oświetlenie LED | 600 | 500 | 550 |
| Podłogi | 750 | 600 | 650 |
| Farby | 400 | 350 | 380 |
| Meblowanie | 2000 | 1600 | 1800 |
| Technologie IT | 1500 | 1200 | 1350 |
Tabela uwzględnia koszty przystosowania biura do działalności, w tym specjalistyczne rozwiązania IT dla sektora usługowego. Źródło: Krajowa Informacja Skarbowa, interpretacja 0115-KDIT3.4011.604.2022.2.KP z dnia 11 sierpnia 2026 r.
Przed rozpoczęciem remontu należy przejść przez 12-krokową listę kontrolną. Każdy punkt wymaga dokładnego zaplanowania i zgodności z obowiązującymi przepisami. Zgłoszenie remontu w Urzędzie Miasta wymaga uzyskania zgody w ciągu 14 dni od złożenia wniosku, zgodnie z art. 29 ust. 1 PM.
- Zgłoś remont w Urzędzie Miasta - wymóg art. 29 ust. 1 PM - termin 14 dni
- Przeprowadź pomiar kubatury pomieszczenia - norma PN-ISO 6701:2017
- Uzyskaj pozwolenie na instalację oświetlenia LED - wymóg art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane
- Zweryfikuj koszty przy pomocy KIS - dostępna od 1 stycznia 2023 r.
- Sprawdź lokalny plan zagospodarowania przestrzennego - Warszawa § 12-15, Kraków § 8-11
- Zarejestruj lokal jako środek trwały - art. 22c pkt 2 ustawy o PIT
- Ustal terminy dostaw materiałów - minimalny termin 7 dni przed planowanym rozpoczęciem
- Zleć projekt techniczny - wymóg art. 29 ust. 1 PM
- Sprawdź wymogi BHP - norma PN-EN ISO 45001:2018
- Zaplanuj przystosowanie biura do działalności - uwzględnij wymagania IT
- Zadbaj o dostępność osób z niepełnosprawnością - art. 12 ustawy o dostępności
- Ustal harmonogram prac - maksymalny czas trwania 90 dni
Przed rozpoczęciem remontu współpracuj z lokalnym rzecznikiem materiałowym, który zna aktualne ceny w danym mieście. Przy wynajmie biura negocjuj warunki przywrócenia go do stanu pierwotnego - to może znacząco obniżyć koszty. Zaplanuj prystosowanie biura do działalności tak, by jednorazowe inwestycje w instalacje IT zwróciły się w perspektywie 3 lat.
FAQ: najczęstsze pytania o remont biura
W sekcji znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze wątpliwości dotyczące podatkowego traktowania remontu biura w 2026 roku.
Czy remont po 5 latach może być traktowany jako KUP?
Remont po 5 latach może zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu (KUP) pod warunkiem spełnienia trzech istotnych wymogów: przywrócenie stanu sprzed zużycia, brak zmiany przeznaczenia pomieszczenia oraz koszt nie przekraczający 10 000 zł. Przykładowo, przedsiębiorca wymieniający w październiku 2025 r. okna za 15 000 zł, drzwi wejściowe za 8 000 zł, podłogi za 12 000 zł oraz remont łazienki za 15 000 zł - łącznie 50 000 zł - może rozliczyć całość jako KUP, pod warunkiem że nie wprowadza zmian w parametrach technicznych. Podstawa prawna to art. 22 ust. 1 ustawy o PIT oraz interpretacja KIS 0115-KDIT3.4011.604.2022.2.KP z 2022 roku.
Jak udowodnić, że wymiana okien nie zmieniła parametrów technicznych?
Nowe okna muszą mieć identyczny współczynnik przenikania ciepła jak poprzednie - na przykład Uw = 1,3 W/m²K. Wymagana jest dokumentacja z certyfikatami technicznymi oraz protokołem pomiarowym wykonanym przed i po wymianie. Taki zapis potwierdza, że prace są odtworzeniem stanu pierwotnego, a nie modernizacją. Podstawa to art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane definiujący remont jako odtworzenie stanu pierwotnego.
Czy monitoring i alarm są remontem czy ulepszeniem?
Instalacja monitoringu, systemu alarmowego czy domofonu klasyfikowana jest jako remont, ponieważ odtwarza elementy bezpieczeństwa, nie zwiększając wartości technicznej biura. Przykładowo, montaż kamer w korytarzu i czujników ruchu w holu nie podnosi funkcjonalności lokalu. Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane, ulepszeniem jest modernizacja zwiększająca wartość techniczną obiektu - czego monitoring nie doskonale spełnia. Tego typu inwestycje można rozliczyć jako KUP.
Kiedy urząd skarbowy zaczyna się przyglądać kwotom powyżej 10 000 zł?
Próg kwotowy dla ulepszenia wynosi 10 000 zł - powyżej tego progu następuje obowiązkowa klasyfikacja kosztów (art. 22g ust. 17 ustawy o PIT). Wydatki też powyżej 10 000 zł mogą zostać uznane za remont pod warunkiem braku zmian parametrów użytkowych. Przykładem może być łączna kwota 50 000 zł rozliczana jako remont, pod warunkiem dokładnego opisu robót na fakturach. Istotne jest, aby przed rozpoczęciem prac lokal został zarejestrowany jako środek trwały w ewidencji.
Redakcja Własna Działalność · wszystkie artykuły